Cost of Living in Guarenas vs Machala

Cost of living in Guarenas is 68% higher than in Machala (without rent).

Rent in Guarenas is 24% more expensive than in Machala.

Cost of living including rent in Guarenas is 51% higher than in Machala.

Food in Guarenas is 93% more expensive than in Machala.

Transport in Guarenas is 24% more expensive than in Machala.

Guarenas vs. Machala Comparision

Guarenas Machala
Cost of Living, including rent
896 $
594 $
Without Rent
614 $
366 $
Rent & Utilities
283 $
229 $
Food
444 $
230 $
Transport
66 $
53 $
Monthly Salary, after tax
204 $
453 $
Quality of Life
23
29
Population
209.0K
288.0K

Compare other cities?

Guarenas Machala

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
13.6 $ 2.82 $
Dinner, for 2 59.5 $ 22.2 $
Fast food, McDonalds or KFC 12 $ 6.41 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.51 $ 1.96 $
Capuccino 2.73 $ 2.92 $
Coke, 330ml 1.65 $ 0.75 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 2.01 $ 1.05 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 2.09 $ 0.91 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.38 $ 0.83 $
Eggs, 12 pack 2.81 $ 1.77 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 9.28 $ 3.9 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.16 $ 3.82 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 7.36 $ 4.76 $
Apples, 1 kg or 2 lb 5.6 $ 2.21 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.45 $ 0.62 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2 $ 0.75 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 2.2 $ 0.59 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.16 $ 0.5 $
Water, 1 L or 1 qt 1.26 $ 0.73 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.39 $ 1.87 $
Wine, 750 mL bottle 7.01 $ 12.9 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.7 $ 1.67 $
Cigarette pack 3.24 $ 4.06 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.5 $ 0.35 $
Monthly pass, Monthly Ticket 32.5 $ 22.7 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.5 $ 0.58 $
Taxi, 8 km 24 $ 15.8 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 37.8 $ 29.2 $
Cold medicine, for 1 week 5.62 $ 6.85 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 5.44 $ 5.44 $
Toilet paper, 4 rolls 2.79 $ 1.94 $
Toothpaste, 1 tube 2.28 $ 1.23 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
6.37 $ 33.4 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
9.64 $ 50.9 $
Internet plan,
+60 Mbps
38.3 $ 25.1 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 223 $ 154 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 462 $ 245 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 296 $ 234 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 598 $ 359 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 526 $ 1,098 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 699 $ 1,600 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 204 $ 453 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 21.85 % 5.05 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 55.1 $ 39.3 $
Cinema, 1 seat 6.05 $ 4.97 $
Haircut 10.5 $ 7.95 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 113 $ 83.7 $
Brand Jeans, Levis 501 60.9 $ 57 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 97.7 $ 134 $
International Primary School, yearly for 1 child 4,680 $ 7,011 $