Cost of Living in Guarenas vs San Miguel de Tucuman

Cost of living in Guarenas is 24% higher than in San Miguel de Tucuman (without rent).

Rent in Guarenas is 44% more expensive than in San Miguel de Tucuman.

Cost of living including rent in Guarenas is 29% higher than in San Miguel de Tucuman.

Food in Guarenas is 15% more expensive than in San Miguel de Tucuman.

Transport in Guarenas is 70% more expensive than in San Miguel de Tucuman.

Guarenas vs. San Miguel de Tucuman Comparision

Guarenas San Miguel de Tucuman
Cost of Living, including rent
896 $
695 $
Without Rent
614 $
497 $
Rent & Utilities
283 $
197 $
Food
444 $
385 $
Transport
66 $
39 $
Monthly Salary, after tax
204 $
319 $
Quality of Life
23
37
Population
209.0K
606.0K

Compare other cities?

Guarenas San Miguel de Tucuman

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
13.6 $ 16.2 $
Dinner, for 2 59.5 $ 40.9 $
Fast food, McDonalds or KFC 12 $ 8.49 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.51 $ 1.14 $
Capuccino 2.73 $ 3.66 $
Coke, 330ml 1.65 $ 0.99 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 2.01 $ 1.49 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 2.09 $ 4.16 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.38 $ 1.45 $
Eggs, 12 pack 2.81 $ 1.71 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 9.28 $ 6.26 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.16 $ 6.57 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 7.36 $ 5.98 $
Apples, 1 kg or 2 lb 5.6 $ 2.23 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.45 $ 2.5 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2 $ 0.99 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 2.2 $ 1.01 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.16 $ 1.36 $
Water, 1 L or 1 qt 1.26 $ 0.33 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.39 $ 1.93 $
Wine, 750 mL bottle 7.01 $ 4.34 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.7 $ 1.01 $
Cigarette pack 3.24 $ 0.65 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.5 $ 0.5 $
Monthly pass, Monthly Ticket 32.5 $ 13.1 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.5 $ 1.07 $
Taxi, 8 km 24 $ 5.2 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 37.8 $ 7.73 $
Cold medicine, for 1 week 5.62 $ 14.1 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 5.44 $ 0.85 $
Toilet paper, 4 rolls 2.79 $ 1.54 $
Toothpaste, 1 tube 2.28 $ 1.13 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
6.37 $ 55.9 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
9.64 $ 87.6 $
Internet plan,
+60 Mbps
38.3 $ 18.6 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 223 $ 102 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 462 $ 212 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 296 $ 207 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 598 $ 312 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 526 $ 907 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 699 $ 644 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 204 $ 319 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 21.85 % 39.77 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 55.1 $ 20 $
Cinema, 1 seat 6.05 $ 5.65 $
Haircut 10.5 $ 4.78 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 113 $ 102 $
Brand Jeans, Levis 501 60.9 $ 64.7 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 97.7 $ 182 $
International Primary School, yearly for 1 child 4,680 $ 2,131 $