Cost of Living in Hafnarfjorur vs Vejle

Cost of living in Hafnarfjorur is 28% higher than in Vejle (without rent).

Rent in Hafnarfjorur is 91% more expensive than in Vejle.

Cost of living including rent in Hafnarfjorur is 59% higher than in Vejle.

Food in Hafnarfjorur is 32% more expensive than in Vejle.

Transport in Hafnarfjorur is 2% more expensive than in Vejle.

Hafnarfjorur vs. Vejle Comparision

Hafnarfjorur Vejle
Cost of Living, including rent
2,602 $
1,636 $
Without Rent
1,073 $
836 $
Rent & Utilities
1,529 $
800 $
Food
778 $
588 $
Transport
83 $
81 $
Monthly Salary, after tax
3,862 $
3,395 $
Quality of Life
72
74
Population
30.6K
61.3K

Compare other cities?

Hafnarfjorur Vejle

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
22.1 $ 20.4 $
Dinner, for 2 107 $ 85.1 $
Fast food, McDonalds or KFC 18.3 $ 13.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 10.1 $ 7.69 $
Capuccino 5.07 $ 5.93 $
Coke, 330ml 2.74 $ 3.65 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.62 $ 1.92 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 3.61 $ 2.39 $
Rice, 1 kg or 2 lb 3.14 $ 2.3 $
Eggs, 12 pack 5.77 $ 4.16 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 15.7 $ 13.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 18.9 $ 8.55 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 32.5 $ 15.4 $
Apples, 1 kg or 2 lb 2.91 $ 2.9 $
Banana, 1 kg or 2 lb 2.27 $ 3.33 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2.72 $ 3.46 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 3.08 $ 1.74 $
Onions, 1 kg or 2 lb 1.67 $ 1.61 $
Water, 1 L or 1 qt 1.22 $ 1.09 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.75 $ 3.26 $
Wine, 750 mL bottle 21.2 $ 10.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 3.25 $ 2 $
Cigarette pack 12 $ 8.27 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 4.39 $ 3.43 $
Monthly pass, Monthly Ticket 71.3 $ 74.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 2.29 $ 1.97 $
Taxi, 8 km 24.9 $ 25.3 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 84.3 $ 72.7 $
Cold medicine, for 1 week 11.6 $ 7.45 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 5.35 $ 3.61 $
Toilet paper, 4 rolls 4.69 $ 2.68 $
Toothpaste, 1 tube 3.31 $ 2.01 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
44.6 $ 113 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
68.9 $ 176 $
Internet plan,
+60 Mbps
71.2 $ 33.7 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 1,371 $ 627 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 2,238 $ 988 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 1,586 $ 759 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 2,434 $ 1,330 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 5,359 $ 2,416 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 4,299 $ 1,723 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 3,862 $ 3,395 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 6.46 % 4.22 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 66.6 $ 40.7 $
Cinema, 1 seat 15 $ 14.6 $
Haircut 47.4 $ 27.8 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 152 $ 112 $
Brand Jeans, Levis 501 113 $ 108 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 255 $ 519 $
International Primary School, yearly for 1 child 6,122 $ 5,770 $