Cost of living in Hobart is 8% higher than in Lower Hutt (without rent).
Rent in Hobart is 31% more expensive than in Lower Hutt.
Cost of living including rent in Hobart is 21% higher than in Lower Hutt.
Food in Hobart is 4% more expensive than in Lower Hutt.
Transport in Hobart is 34% more expensive than in Lower Hutt.
| Hobart | Lower Hutt | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Hobart | Lower Hutt | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
17.5 $ | 15.8 $ |
| Dinner, for 2 | 89.6 $ | 75.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.74 $ | 9.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 8.39 $ | 7.59 $ |
| Capuccino | 3.57 $ | 3.54 $ |
| Coke, 330ml | 2.58 $ | 2.65 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.95 $ | 2.13 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.68 $ | 2.21 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.79 $ | 2.05 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.11 $ | 8.15 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 12 $ | 8.76 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.09 $ | 11 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 17.2 $ | 14.6 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.17 $ | 2.82 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.12 $ | 2.53 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.64 $ | 3.33 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 3.1 $ | 2.22 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.44 $ | 2.03 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.43 $ | 0.78 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38 $ | 2.38 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16.2 $ | 9.54 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.6 $ | 4.25 $ |
| Cigarette pack | 23 $ | 23.2 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.48 $ | 2.83 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 72.5 $ | 63.1 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.24 $ | 1.79 $ |
| Taxi, 8 km | 21.2 $ | 19.4 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 59.6 $ | 34.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.49 $ | 11.1 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.44 $ | 4.91 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.28 $ | 2.2 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.08 $ | 2.65 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
178 $ | 113 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
274 $ | 172 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
52.8 $ | 57.8 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,108 $ | 805 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,651 $ | 1,311 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,534 $ | 1,353 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,222 $ | 2,611 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 7,108 $ | 7,365 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 5,550 $ | 5,676 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,690 $ | 3,652 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.79 % | 6.96 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 45.6 $ | 43.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 17.1 $ | 12.7 $ |
| Haircut | 17.5 $ | 18.1 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 113 $ | 125 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 69.5 $ | 79.2 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,809 $ | 818 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 29,687 $ | 12,162 $ |