Cost of living in Hobart is 160% higher than in Yaren (without rent).
Rent in Hobart is 367% more expensive than in Yaren.
Cost of living including rent in Hobart is 260% higher than in Yaren.
Food in Hobart is 159% more expensive than in Yaren.
Transport in Hobart is 346% more expensive than in Yaren.
| Hobart | Yaren | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Hobart | Yaren | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
17.5 $ | 4.74 $ |
| Dinner, for 2 | 89.6 $ | 22.5 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.74 $ | 5.04 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 8.39 $ | 2.16 $ |
| Capuccino | 3.57 $ | 2.51 $ |
| Coke, 330ml | 2.58 $ | 0.79 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.95 $ | 1.24 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.68 $ | 1 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.79 $ | 1.28 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.11 $ | 1.58 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 12 $ | 10.3 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.09 $ | 4.3 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 17.2 $ | 11.3 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.17 $ | 1.24 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.12 $ | 1.56 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.64 $ | 1.66 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 3.1 $ | 0.7 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.44 $ | 0.77 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.43 $ | 0.28 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38 $ | 1.25 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16.2 $ | 10.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.6 $ | 1.36 $ |
| Cigarette pack | 23 $ | 3.13 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.48 $ | 0.51 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 72.5 $ | 14.8 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.24 $ | 1.01 $ |
| Taxi, 8 km | 21.2 $ | 5.7 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 59.6 $ | 18.7 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.49 $ | 4.02 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.44 $ | 2.99 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.28 $ | 1.26 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.08 $ | 1.42 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
178 $ | 42.1 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
274 $ | 65.3 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
52.8 $ | 15.6 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,108 $ | 230 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,651 $ | 436 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,534 $ | 317 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,222 $ | 579 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 7,108 $ | 1,863 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 5,550 $ | 1,367 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,690 $ | 647 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.79 % | 10.84 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 45.6 $ | 29.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 17.1 $ | 4.7 $ |
| Haircut | 17.5 $ | 4.74 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 113 $ | 80.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 69.5 $ | 55.5 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,809 $ | 314 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 29,687 $ | 8,540 $ |