Cost of living in Hoppers Crossing is 7% higher than in Palmerston North (without rent).
Rent in Hoppers Crossing is 66% more expensive than in Palmerston North.
Cost of living including rent in Hoppers Crossing is 34% higher than in Palmerston North.
Food in Hoppers Crossing is 3% cheaper than in Palmerston North.
Transport in Hoppers Crossing is 48% more expensive than in Palmerston North.
| Hoppers Crossing | Palmerston North | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Hoppers Crossing | Palmerston North | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
15.8 $ | 15.9 $ |
| Dinner, for 2 | 68.1 $ | 75.5 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.78 $ | 9.52 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.98 $ | 5.75 $ |
| Capuccino | 3.43 $ | 3.54 $ |
| Coke, 330ml | 2.66 $ | 2.64 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.01 $ | 1.92 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.51 $ | 2.14 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.57 $ | 2.03 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.93 $ | 7.2 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.9 $ | 8.61 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.63 $ | 10.9 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 13.8 $ | 12.4 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.07 $ | 2.83 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.69 $ | 2.54 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.51 $ | 3.34 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.23 $ | 2.24 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.11 $ | 2.05 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.97 $ | 0.66 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.52 $ | 1.94 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13 $ | 9.42 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.52 $ | 3.09 $ |
| Cigarette pack | 26.8 $ | 21.5 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.08 $ | 2.21 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 102 $ | 31.7 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.31 $ | 1.74 $ |
| Taxi, 8 km | 19.9 $ | 19.1 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 54.8 $ | 35.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.8 $ | 6.98 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 7.26 $ | 3.2 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.29 $ | 1.46 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 3.76 $ | 2.92 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
108 $ | 55.8 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
165 $ | 85.3 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
50.6 $ | 53.8 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 796 $ | 452 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,149 $ | 988 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,093 $ | 707 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,976 $ | 1,613 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 6,891 $ | 2,949 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 5,334 $ | 2,652 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,083 $ | 2,761 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.36 % | 6.67 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 52.3 $ | 36.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.8 $ | 12.8 $ |
| Haircut | 21.8 $ | 11.1 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 108 $ | 93.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 78.8 $ | 60.7 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,813 $ | 815 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 20,099 $ | 6,472 $ |