Cost of living in Invercargill is 40% lower than in Sydney (without rent).
Rent in Invercargill is 59% cheaper than in Sydney.
Cost of living including rent in Invercargill is 51% lower than in Sydney.
Food in Invercargill is 11% cheaper than in Sydney.
Transport in Invercargill is 84% cheaper than in Sydney.
| Invercargill | Sydney | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Invercargill | Sydney | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
11.3 $ | 15.3 $ |
| Dinner, for 2 | 76.2 $ | 70.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 8.88 $ | 10.3 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.28 $ | 7.41 $ |
| Capuccino | 3.58 $ | 3.54 $ |
| Coke, 330ml | 1.79 $ | 2.66 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.55 $ | 1.71 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.88 $ | 2.86 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.86 $ | 2.52 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.57 $ | 4.82 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 8.53 $ | 12.5 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.88 $ | 8.94 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14 $ | 15 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.96 $ | 3.42 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.36 $ | 2.92 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.73 $ | 3.22 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.08 $ | 2.54 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 1.87 $ | 2.32 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.76 $ | 0.98 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.29 $ | 2.43 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 9.58 $ | 14.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.31 $ | 5.08 $ |
| Cigarette pack | 23.6 $ | 29.8 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 1.67 $ | 3.46 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 63.8 $ | 143 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.75 $ | 1.4 $ |
| Taxi, 8 km | 19.9 $ | 29.6 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 36.1 $ | 67.7 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.22 $ | 6.92 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.64 $ | 5.48 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.14 $ | 2.83 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.8 $ | 2.9 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
58.8 $ | 114 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
91.2 $ | 177 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
52.7 $ | 53.8 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 560 $ | 1,372 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,123 $ | 2,523 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 613 $ | 1,992 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 934 $ | 4,038 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 6,326 $ | 16,279 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,820 $ | 9,905 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,085 $ | 4,399 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.9 % | 6.38 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 31 $ | 58.7 $ |
| Cinema, 1 seat | 9.49 $ | 16.9 $ |
| Haircut | 17.1 $ | 20.8 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 86.5 $ | 117 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 70.1 $ | 78.9 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 611 $ | 2,054 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 7,608 $ | 18,951 $ |