Cost of Living in Jalapa vs El Progreso

Cost of living in Jalapa is very similar to El Progreso (without rent).

Rent in Jalapa is 6% more expensive than in El Progreso.

Cost of living including rent in Jalapa is 2% higher than in El Progreso.

Food in Jalapa is very similar to El Progreso.

Transport in Jalapa is 46% cheaper than in El Progreso.

Jalapa vs. El Progreso Comparision

Jalapa El Progreso
Cost of Living, including rent
904 $
883 $
Without Rent
513 $
515 $
Rent & Utilities
391 $
368 $
Food
377 $
382 $
Transport
30 $
57 $
Monthly Salary, after tax
456 $
564 $
Quality of Life
28
18
Population
193.0K
188.0K

Compare other cities?

Jalapa El Progreso

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
5.85 $ 7.54 $
Dinner, for 2 51.6 $ 25.2 $
Fast food, McDonalds or KFC 6.38 $ 7.95 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.93 $ 1.51 $
Capuccino 3.31 $ 1.49 $
Coke, 330ml 1.36 $ 1 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.98 $ 1.32 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 3.24 $ 3.29 $
Rice, 1 kg or 2 lb 2.49 $ 1.21 $
Eggs, 12 pack 2.43 $ 2.25 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 5.94 $ 4.43 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.51 $ 11 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.57 $ 18.8 $
Apples, 1 kg or 2 lb 3.51 $ 2.88 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.61 $ 1.39 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 3.51 $ 4.4 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 1.87 $ 2.22 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.45 $ 3.34 $
Water, 1 L or 1 qt 0.79 $ 0.92 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 3.02 $ 1.78 $
Wine, 750 mL bottle 8.77 $ 11.2 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.76 $ 1.18 $
Cigarette pack 3.6 $ 2.76 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.7 $ 0.69 $
Monthly pass, Monthly Ticket 12.9 $ 34.4 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.09 $ 1.16 $
Taxi, 8 km 8.8 $ 17.9 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 39.3 $ 36.2 $
Cold medicine, for 1 week 5.52 $ 6.46 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 7.12 $ 7.38 $
Toilet paper, 4 rolls 2.85 $ 3.28 $
Toothpaste, 1 tube 2.37 $ 2.45 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
50.4 $ 80.9 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
78.1 $ 124 $
Internet plan,
+60 Mbps
43.6 $ 58.6 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 267 $ 208 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 518 $ 418 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 416 $ 309 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 856 $ 536 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,340 $ 548 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 860 $ 548 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 456 $ 564 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 9.04 % 10.91 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 44.4 $ 37.3 $
Cinema, 1 seat 7.75 $ 4.9 $
Haircut 12 $ 4.61 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 114 $ 72.5 $
Brand Jeans, Levis 501 50.6 $ 49.5 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 217 $ 122 $
International Primary School, yearly for 1 child 5,622 $ 3,515 $