Cost of living in Lakewood Township is 76% higher than in San Pedro Sula (without rent).
Rent in Lakewood Township is 226% more expensive than in San Pedro Sula.
Cost of living including rent in Lakewood Township is 148% higher than in San Pedro Sula.
Food in Lakewood Township is 96% more expensive than in San Pedro Sula.
Transport in Lakewood Township is 27% cheaper than in San Pedro Sula.
| Lakewood Township | San Pedro Sula | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Lakewood Township | San Pedro Sula | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
21.2 $ | 8.18 $ |
| Dinner, for 2 | 89.6 $ | 25.7 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11.3 $ | 7.27 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.44 $ | 2.13 $ |
| Capuccino | 5.15 $ | 2.49 $ |
| Coke, 330ml | 2.61 $ | 1.38 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27 $ | 1.5 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.33 $ | 1.92 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 4.9 $ | 1.47 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.93 $ | 2.68 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 15.5 $ | 8.34 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 13.3 $ | 5.57 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.8 $ | 11.7 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.96 $ | 3.4 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.86 $ | 1.6 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.21 $ | 3.98 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.64 $ | 2.03 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 3.16 $ | 2.86 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.47 $ | 1.13 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.44 $ | 1.86 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15 $ | 12 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.34 $ | 1.17 $ |
| Cigarette pack | 12.1 $ | 2.85 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.29 $ | 0.66 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 87 $ | 35.7 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.92 $ | 1.17 $ |
| Taxi, 8 km | 20.9 $ | 18.2 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 151 $ | 39.3 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.1 $ | 6.62 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 6.12 $ | 8.04 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.35 $ | 3.51 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.61 $ | 2.65 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
108 $ | 92.1 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
166 $ | 142 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
65.7 $ | 49.3 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,403 $ | 323 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,756 $ | 543 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,585 $ | 472 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,018 $ | 712 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,089 $ | 379 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,452 $ | 509 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,889 $ | 571 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.65 % | 10.81 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 34 $ | 39.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 16 $ | 6.48 $ |
| Haircut | 24.1 $ | 4.83 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 98.7 $ | 79.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 61.7 $ | 51.9 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,400 $ | 150 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 16,620 $ | 3,438 $ |