Cost of Living in Langkawi vs Jizzakh

Cost of living in Langkawi is 35% higher than in Jizzakh (without rent).

Rent in Langkawi is 18% more expensive than in Jizzakh.

Cost of living including rent in Langkawi is 27% higher than in Jizzakh.

Food in Langkawi is 48% more expensive than in Jizzakh.

Transport in Langkawi is 20% more expensive than in Jizzakh.

Langkawi vs. Jizzakh Comparision

Langkawi Jizzakh
Cost of Living, including rent
594 $
468 $
Without Rent
331 $
245 $
Rent & Utilities
264 $
224 $
Food
245 $
166 $
Transport
17 $
14 $
Monthly Salary, after tax
1,232 $
383 $
Quality of Life
47
23
Population
85.6K
163.0K

Compare other cities?

Langkawi Jizzakh

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
7.16 $ 3.19 $
Dinner, for 2 23.9 $ 14.4 $
Fast food, McDonalds or KFC 5.61 $ 3.04 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.68 $ 0.61 $
Capuccino 1.68 $ 0.88 $
Coke, 330ml 0.48 $ 0.45 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.45 $ 0.91 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 1.15 $ 0.51 $
Rice, 1 kg or 2 lb 0.67 $ 1.66 $
Eggs, 12 pack 1.83 $ 1.69 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 19.3 $ 4.12 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 2.41 $ 3.06 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.36 $ 7.73 $
Apples, 1 kg or 2 lb 1.93 $ 0.91 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.01 $ 1.72 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2.24 $ 2.19 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 0.95 $ 0.43 $
Onions, 1 kg or 2 lb 0.87 $ 0.41 $
Water, 1 L or 1 qt 0.48 $ 0.24 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.12 $ 1.17 $
Wine, 750 mL bottle 8.42 $ 1.51 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 0.83 $ 1.19 $
Cigarette pack 4.16 $ 1.51 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.9 $ 0.37 $
Monthly pass, Monthly Ticket 12.1 $ 6.84 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.49 $ 0.99 $
Taxi, 8 km 5.62 $ 2.87 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 29.1 $ 17.7 $
Cold medicine, for 1 week 3.73 $ 5.13 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 3.84 $ 3.18 $
Toilet paper, 4 rolls 1.2 $ 1.8 $
Toothpaste, 1 tube 1.54 $ 1.26 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
21.8 $ 25.7 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
33.5 $ 39.3 $
Internet plan,
+60 Mbps
14.3 $ 13 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 217 $ 209 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 314 $ 362 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 270 $ 90.2 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 357 $ 200 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,133 $ 519 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 788 $ 335 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 1,232 $ 383 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 3.77 % 18.02 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 21.6 $ 21.6 $
Cinema, 1 seat 3.62 $ 4.73 $
Haircut 6.44 $ 6.06 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 66.6 $ 99.3 $
Brand Jeans, Levis 501 54.8 $ 20 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 119 $ 147 $
International Primary School, yearly for 1 child 5,632 $ 2,181 $