Cost of Living in Langkawi vs Lucknow

Cost of living in Langkawi is 26% higher than in Lucknow (without rent).

Rent in Langkawi is 102% more expensive than in Lucknow.

Cost of living including rent in Langkawi is 51% higher than in Lucknow.

Food in Langkawi is 68% more expensive than in Lucknow.

Transport in Langkawi is 75% cheaper than in Lucknow.

Langkawi vs. Lucknow Comparision

Langkawi Lucknow
Cost of Living, including rent
594 $
393 $
Without Rent
331 $
263 $
Rent & Utilities
264 $
131 $
Food
245 $
146 $
Transport
17 $
68 $
Monthly Salary, after tax
1,232 $
419 $
Quality of Life
47
51
Population
85.6K
3.4M

Compare other cities?

Langkawi Lucknow

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
7.16 $ 2.41 $
Dinner, for 2 23.9 $ 11.8 $
Fast food, McDonalds or KFC 5.61 $ 3.61 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.68 $ 1.8 $
Capuccino 1.68 $ 1.63 $
Coke, 330ml 0.48 $ 0.37 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.45 $ 0.75 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 1.15 $ 0.51 $
Rice, 1 kg or 2 lb 0.67 $ 0.67 $
Eggs, 12 pack 1.83 $ 1.02 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 19.3 $ 3.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 2.41 $ 2.64 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.36 $ 4.47 $
Apples, 1 kg or 2 lb 1.93 $ 1.79 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.01 $ 0.64 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2.24 $ 0.85 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 0.95 $ 0.31 $
Onions, 1 kg or 2 lb 0.87 $ 0.39 $
Water, 1 L or 1 qt 0.48 $ 0.23 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.12 $ 0.98 $
Wine, 750 mL bottle 8.42 $ 5.97 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 0.83 $ 2.05 $
Cigarette pack 4.16 $ 3.94 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.9 $ 0.59 $
Monthly pass, Monthly Ticket 12.1 $ 16.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.49 $ 1.22 $
Taxi, 8 km 5.62 $ 4.41 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 29.1 $ 12.9 $
Cold medicine, for 1 week 3.73 $ 2 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 3.84 $ 3.25 $
Toilet paper, 4 rolls 1.2 $ 1.68 $
Toothpaste, 1 tube 1.54 $ 1.05 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
21.8 $ 30.5 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
33.5 $ 47.3 $
Internet plan,
+60 Mbps
14.3 $ 6.39 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 217 $ 82.5 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 314 $ 234 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 270 $ 139 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 357 $ 367 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,133 $ 1,781 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 788 $ 851 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 1,232 $ 419 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 3.77 % 8.75 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 21.6 $ 24.8 $
Cinema, 1 seat 3.62 $ 4.17 $
Haircut 6.44 $ 2.7 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 66.6 $ 51.6 $
Brand Jeans, Levis 501 54.8 $ 32.9 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 119 $ 65.2 $
International Primary School, yearly for 1 child 5,632 $ 1,788 $