Cost of living in Leominster is 158% higher than in Juigalpa (without rent).
Rent in Leominster is 506% more expensive than in Juigalpa.
Cost of living including rent in Leominster is 313% higher than in Juigalpa.
Food in Leominster is 148% more expensive than in Juigalpa.
Transport in Leominster is 156% more expensive than in Juigalpa.
| Leominster | Juigalpa | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Leominster | Juigalpa | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
29.9 $ | 5.72 $ |
| Dinner, for 2 | 109 $ | 23.1 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12.1 $ | 5.6 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6 $ | 1.24 $ |
| Capuccino | 4.47 $ | 2.34 $ |
| Coke, 330ml | 2.62 $ | 0.98 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.47 $ | 0.95 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.49 $ | 1.12 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.08 $ | 1.01 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.71 $ | 1.64 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.7 $ | 4.44 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 7.17 $ | 4.59 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 21.1 $ | 8.11 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 7.02 $ | 5.26 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.75 $ | 1.45 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.84 $ | 3.73 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 4.42 $ | 2.25 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 3.05 $ | 1.9 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.51 $ | 0.86 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.36 $ | 1.09 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.4 $ | 9.74 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.12 $ | 1.29 $ |
| Cigarette pack | 11.1 $ | 3.08 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 2.03 $ | 0.42 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 70.7 $ | 19.4 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93 $ | 1.21 $ |
| Taxi, 8 km | 16.3 $ | 5.98 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 153 $ | 24.7 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 7.55 $ | 5.57 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 6.16 $ | 3.98 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.13 $ | 2.59 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.93 $ | 1.71 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
186 $ | 33 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
285 $ | 51 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
39.7 $ | 43.6 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,524 $ | 228 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,488 $ | 427 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,751 $ | 183 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,141 $ | 441 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,468 $ | 1,151 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,692 $ | 935 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 2,989 $ | 269 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.6 % | 10.52 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 54.3 $ | 22 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.9 $ | 4.52 $ |
| Haircut | 18.4 $ | 4.27 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 74.2 $ | 52.3 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 52.1 $ | 37.4 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,488 $ | 97 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 24,310 $ | 9,478 $ |