Cost of Living in Mazatenango vs El Progreso

Cost of living in Mazatenango is 4% lower than in El Progreso (without rent).

Rent in Mazatenango is 3% more expensive than in El Progreso.

Cost of living including rent in Mazatenango is very similar to El Progreso.

Food in Mazatenango is very similar to El Progreso.

Transport in Mazatenango is 59% cheaper than in El Progreso.

Mazatenango vs. El Progreso Comparision

Mazatenango El Progreso
Cost of Living, including rent
870 $
883 $
Without Rent
492 $
515 $
Rent & Utilities
378 $
368 $
Food
376 $
382 $
Transport
23 $
57 $
Monthly Salary, after tax
470 $
564 $
Quality of Life
22
18
Population
83.8K
188.0K

Compare other cities?

Mazatenango El Progreso

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
5.76 $ 7.54 $
Dinner, for 2 51.9 $ 25.2 $
Fast food, McDonalds or KFC 6.4 $ 7.95 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.91 $ 1.51 $
Capuccino 3.35 $ 1.49 $
Coke, 330ml 1.36 $ 1 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 2 $ 1.32 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 3.27 $ 3.29 $
Rice, 1 kg or 2 lb 2.51 $ 1.21 $
Eggs, 12 pack 2.43 $ 2.25 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 5.9 $ 4.43 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.58 $ 11 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.69 $ 18.8 $
Apples, 1 kg or 2 lb 3.45 $ 2.88 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.59 $ 1.39 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 3.52 $ 4.4 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 1.86 $ 2.22 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.47 $ 3.34 $
Water, 1 L or 1 qt 0.8 $ 0.92 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.12 $ 1.78 $
Wine, 750 mL bottle 8.69 $ 11.2 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.74 $ 1.18 $
Cigarette pack 3.62 $ 2.76 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.39 $ 0.69 $
Monthly pass, Monthly Ticket 11.5 $ 34.4 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.1 $ 1.16 $
Taxi, 8 km 8.74 $ 17.9 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 29 $ 36.2 $
Cold medicine, for 1 week 5.56 $ 6.46 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 7.26 $ 7.38 $
Toilet paper, 4 rolls 2.41 $ 3.28 $
Toothpaste, 1 tube 2.35 $ 2.45 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
50 $ 80.9 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
77.1 $ 124 $
Internet plan,
+60 Mbps
43.5 $ 58.6 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 288 $ 208 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 334 $ 418 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 269 $ 309 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 501 $ 536 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,082 $ 548 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 420 $ 548 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 470 $ 564 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 8.92 % 10.91 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 35.2 $ 37.3 $
Cinema, 1 seat 7.69 $ 4.9 $
Haircut 6.32 $ 4.61 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 115 $ 72.5 $
Brand Jeans, Levis 501 50.9 $ 49.5 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 219 $ 122 $
International Primary School, yearly for 1 child 5,599 $ 3,515 $