Cost of living in Memphis is 13% higher than in Puntarenas (without rent).
Rent in Memphis is 80% more expensive than in Puntarenas.
Cost of living including rent in Memphis is 44% higher than in Puntarenas.
Food in Memphis is 12% more expensive than in Puntarenas.
Transport in Memphis is 38% more expensive than in Puntarenas.
| Memphis | Puntarenas | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Memphis | Puntarenas | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
14.9 $ | 11.5 $ |
| Dinner, for 2 | 58.2 $ | 57.7 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.57 $ | 9.55 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.44 $ | 3.07 $ |
| Capuccino | 4.96 $ | 3.64 $ |
| Coke, 330ml | 2.49 $ | 1.91 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.95 $ | 1.9 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.33 $ | 2.57 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.64 $ | 2.09 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.31 $ | 3.24 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.1 $ | 8.36 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.76 $ | 9.54 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16 $ | 14 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.65 $ | 4.28 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.61 $ | 0.61 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.98 $ | 3.5 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 3.35 $ | 2.84 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 3.1 $ | 2.6 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.57 $ | 1.7 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.15 $ | 3.05 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.3 $ | 17.4 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.06 $ | 2.42 $ |
| Cigarette pack | 7.73 $ | 4.87 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 1.25 $ | 0.89 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 24.5 $ | 58.9 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82 $ | 1.44 $ |
| Taxi, 8 km | 12.6 $ | 14.7 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 130 $ | 67.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.16 $ | 8.19 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.97 $ | 7.03 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.09 $ | 2.8 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.32 $ | 3.87 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
132 $ | 48.2 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
202 $ | 74.1 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
64.5 $ | 53 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 858 $ | 456 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,354 $ | 797 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 950 $ | 654 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,501 $ | 1,179 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,379 $ | 2,317 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,357 $ | 1,549 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,551 $ | 1,021 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.59 % | 11.43 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 33.6 $ | 55.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 12.2 $ | 8.71 $ |
| Haircut | 13.7 $ | 12.9 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 75.3 $ | 125 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 40.1 $ | 73.3 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,428 $ | 500 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 27,502 $ | 12,946 $ |