Cost of Living in Prilep vs Vejle

Cost of living in Prilep is 61% lower than in Vejle (without rent).

Rent in Prilep is 73% cheaper than in Vejle.

Cost of living including rent in Prilep is 67% lower than in Vejle.

Food in Prilep is 59% cheaper than in Vejle.

Transport in Prilep is 71% cheaper than in Vejle.

Prilep vs. Vejle Comparision

Prilep Vejle
Cost of Living, including rent
545 $
1,636 $
Without Rent
329 $
836 $
Rent & Utilities
216 $
800 $
Food
241 $
588 $
Transport
24 $
81 $
Monthly Salary, after tax
445 $
3,395 $
Quality of Life
55
74
Population
63.3K
61.3K

Compare other cities?

Prilep Vejle

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
6.49 $ 20.4 $
Dinner, for 2 27.4 $ 85.1 $
Fast food, McDonalds or KFC 3.59 $ 13.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.62 $ 7.69 $
Capuccino 1.5 $ 5.93 $
Coke, 330ml 1.44 $ 3.65 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.26 $ 1.92 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 0.71 $ 2.39 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.55 $ 2.3 $
Eggs, 12 pack 2 $ 4.16 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 7.52 $ 13.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 6.27 $ 8.55 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 10.7 $ 15.4 $
Apples, 1 kg or 2 lb 0.8 $ 2.9 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.35 $ 3.33 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 1.18 $ 3.46 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 0.78 $ 1.74 $
Onions, 1 kg or 2 lb 0.88 $ 1.61 $
Water, 1 L or 1 qt 0.31 $ 1.09 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.41 $ 3.26 $
Wine, 750 mL bottle 4.95 $ 10.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.05 $ 2 $
Cigarette pack 2.72 $ 8.27 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.36 $ 3.43 $
Monthly pass, Monthly Ticket 18 $ 74.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.47 $ 1.97 $
Taxi, 8 km 6.14 $ 25.3 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 25.7 $ 72.7 $
Cold medicine, for 1 week 5.76 $ 7.45 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 2.94 $ 3.61 $
Toilet paper, 4 rolls 0.87 $ 2.68 $
Toothpaste, 1 tube 1.57 $ 2.01 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
82.4 $ 113 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
127 $ 176 $
Internet plan,
+60 Mbps
16.3 $ 33.7 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 109 $ 627 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 237 $ 988 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 149 $ 759 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 292 $ 1,330 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 905 $ 2,416 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 720 $ 1,723 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 445 $ 3,395 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 4.83 % 4.22 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 16.4 $ 40.7 $
Cinema, 1 seat 4.37 $ 14.6 $
Haircut 2.95 $ 27.8 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 72.4 $ 112 $
Brand Jeans, Levis 501 49.9 $ 108 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 199 $ 519 $
International Primary School, yearly for 1 child 1,159 $ 5,770 $