Cost of living in Qamishli is 32% lower than in Yevlakh (without rent).
Rent in Qamishli is 24% cheaper than in Yevlakh.
Cost of living including rent in Qamishli is 29% lower than in Yevlakh.
Food in Qamishli is 37% cheaper than in Yevlakh.
Transport in Qamishli is 59% more expensive than in Yevlakh.
| Qamishli | Yevlakh | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Qamishli | Yevlakh | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
3.86 $ | 9.33 $ |
| Dinner, for 2 | 9.93 $ | 35.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 3.56 $ | 7.62 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98 $ | 1.47 $ |
| Capuccino | 0.5 $ | 3.54 $ |
| Coke, 330ml | 0.5 $ | 0.69 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.82 $ | 1.33 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.72 $ | 0.47 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.53 $ | 2.43 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.92 $ | 1.41 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 3.55 $ | 5.45 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 5.15 $ | 4.57 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 9.35 $ | 10.1 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.02 $ | 1.09 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.94 $ | 1.71 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 0.88 $ | 1.49 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 0.61 $ | 0.63 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 0.58 $ | 0.51 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.4 $ | 0.39 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38 $ | 0.92 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 4.77 $ | 8.78 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27 $ | 1.33 $ |
| Cigarette pack | 2.57 $ | 3.54 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 0.14 $ | 0.24 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 3.98 $ | 17.8 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.46 $ | 0.69 $ |
| Taxi, 8 km | 11.1 $ | 6.24 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 18.3 $ | 20 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 2.18 $ | 7.73 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.46 $ | 2.73 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.46 $ | 1.58 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 3.14 $ | 0.97 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
40.1 $ | 36.1 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
61.3 $ | 56.3 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
52.8 $ | 14.8 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 73.9 $ | 152 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 133 $ | 197 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 91 $ | 252 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 235 $ | 508 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,029 $ | 1,848 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 405 $ | 919 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 60.4 $ | 393 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 14.82 % | 9.45 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 10.5 $ | 22.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 2.97 $ | 5.84 $ |
| Haircut | 13.1 $ | 4.28 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 66.8 $ | 120 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 20 $ | 57.5 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 50.8 $ | 225 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 1,858 $ | 6,246 $ |