Cost of living in Queenstown is 39% lower than in Sydney (without rent).
Rent in Queenstown is 26% cheaper than in Sydney.
Cost of living including rent in Queenstown is 31% lower than in Sydney.
Food in Queenstown is 12% cheaper than in Sydney.
Transport in Queenstown is 80% cheaper than in Sydney.
| Queenstown | Sydney | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Queenstown | Sydney | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
11.1 $ | 15.3 $ |
| Dinner, for 2 | 55.4 $ | 70.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 8.93 $ | 10.3 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.26 $ | 7.41 $ |
| Capuccino | 3.46 $ | 3.54 $ |
| Coke, 330ml | 2.42 $ | 2.66 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.93 $ | 1.71 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.68 $ | 2.86 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.65 $ | 2.52 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.53 $ | 4.82 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 8.38 $ | 12.5 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.3 $ | 8.94 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 18.5 $ | 15 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.94 $ | 3.42 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.11 $ | 2.92 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.4 $ | 3.22 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.03 $ | 2.54 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.09 $ | 2.32 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.76 $ | 0.98 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.46 $ | 2.43 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.4 $ | 14.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.36 $ | 5.08 $ |
| Cigarette pack | 22.5 $ | 29.8 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.45 $ | 3.46 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 101 $ | 143 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.66 $ | 1.4 $ |
| Taxi, 8 km | 19.8 $ | 29.6 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 37.7 $ | 67.7 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.79 $ | 6.92 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.5 $ | 5.48 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.17 $ | 2.83 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.8 $ | 2.9 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
66.4 $ | 114 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
101 $ | 177 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
51.1 $ | 53.8 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,081 $ | 1,372 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,191 $ | 2,523 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,263 $ | 1,992 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,592 $ | 4,038 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 6,327 $ | 16,279 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,456 $ | 9,905 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,368 $ | 4,399 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.82 % | 6.38 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 52.1 $ | 58.7 $ |
| Cinema, 1 seat | 9.43 $ | 16.9 $ |
| Haircut | 15.2 $ | 20.8 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 95.5 $ | 117 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 69.4 $ | 78.9 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 395 $ | 2,054 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 6,284 $ | 18,951 $ |