Cost of living in Rockhampton is very similar to Christchurch (without rent).
Rent in Rockhampton is 39% cheaper than in Christchurch.
Cost of living including rent in Rockhampton is 24% lower than in Christchurch.
Food in Rockhampton is very similar to Christchurch.
Transport in Rockhampton is 37% cheaper than in Christchurch.
| Rockhampton | Christchurch | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Rockhampton | Christchurch | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
19.4 $ | 15.6 $ |
| Dinner, for 2 | 83.4 $ | 73.1 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.71 $ | 10.6 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.67 $ | 6.59 $ |
| Capuccino | 4.09 $ | 3.57 $ |
| Coke, 330ml | 2.97 $ | 2.56 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.64 $ | 1.77 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.55 $ | 1.92 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.43 $ | 1.74 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.39 $ | 6.9 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 6.6 $ | 9.42 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.93 $ | 10.1 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.8 $ | 13.4 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.72 $ | 3.14 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 4.55 $ | 2.63 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.89 $ | 3.29 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.2 $ | 2.28 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.1 $ | 2.46 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.9 $ | 1.06 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.19 $ | 2.71 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.8 $ | 10.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.39 $ | 3.48 $ |
| Cigarette pack | 27.6 $ | 23.2 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 1.67 $ | 1.89 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 57.7 $ | 40.1 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.34 $ | 1.73 $ |
| Taxi, 8 km | 17.6 $ | 17.5 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 47.3 $ | 34.1 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.84 $ | 9.36 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.52 $ | 3.45 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.27 $ | 2.44 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 3.85 $ | 2.56 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
113 $ | 75.9 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
174 $ | 117 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
64.8 $ | 50 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 530 $ | 1,058 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,287 $ | 1,271 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 648 $ | 1,186 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,171 $ | 1,811 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,806 $ | 3,627 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,878 $ | 3,004 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,089 $ | 3,231 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.59 % | 6.82 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 50.7 $ | 38.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.9 $ | 10.9 $ |
| Haircut | 14.8 $ | 14.5 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 139 $ | 97.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 112 $ | 79.6 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,721 $ | 669 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 6,403 $ | 10,725 $ |