Cost of living in Schererville is 15% higher than in Vieux Fort (without rent).
Rent in Schererville is 158% more expensive than in Vieux Fort.
Cost of living including rent in Schererville is 71% higher than in Vieux Fort.
Food in Schererville is 19% more expensive than in Vieux Fort.
Transport in Schererville is 38% cheaper than in Vieux Fort.
| Schererville | Vieux Fort | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Schererville | Vieux Fort | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
20.2 $ | 8.78 $ |
| Dinner, for 2 | 70.4 $ | 93.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.95 $ | 7.75 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.22 $ | 1.83 $ |
| Capuccino | 5.07 $ | 2.59 $ |
| Coke, 330ml | 2.51 $ | 1.93 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.79 $ | 2.37 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.96 $ | 1.21 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 6.14 $ | 2.43 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.03 $ | 3.36 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.69 $ | 7.28 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.8 $ | 12.3 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 13.9 $ | 22.1 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6 $ | 6.47 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.78 $ | 3.28 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 7.98 $ | 4.93 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.79 $ | 3.37 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.44 $ | 3.29 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.82 $ | 0.62 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.09 $ | 2.35 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.9 $ | 12.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.73 $ | 3.17 $ |
| Cigarette pack | 10 $ | 7.43 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 2.19 $ | 1.48 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 39.2 $ | 36 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.88 $ | 1.52 $ |
| Taxi, 8 km | 15.5 $ | 33.8 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 111 $ | 47.3 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 9.15 $ | 7.02 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.69 $ | 5.29 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.54 $ | 2.25 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.21 $ | 4.11 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
123 $ | 77.2 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
186 $ | 119 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
73.8 $ | 41.5 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 944 $ | 315 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,629 $ | 447 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,297 $ | 498 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,060 $ | 1,101 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,070 $ | 1,473 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,966 $ | 1,099 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,199 $ | 1,221 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.55 % | 7.07 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 25.1 $ | 55.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.3 $ | 9.9 $ |
| Haircut | 15.2 $ | 6.34 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 92.7 $ | 112 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 58.9 $ | 55.7 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,810 $ | 182 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 24,063 $ | 6,612 $ |