Cost of living in Tarneit is 42% higher than in Nukualofa (without rent).
Rent in Tarneit is 132% more expensive than in Nukualofa.
Cost of living including rent in Tarneit is 82% higher than in Nukualofa.
Food in Tarneit is 24% more expensive than in Nukualofa.
Transport in Tarneit is 105% more expensive than in Nukualofa.
| Tarneit | Nukualofa | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Tarneit | Nukualofa | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
15.6 $ | 7.82 $ |
| Dinner, for 2 | 68.2 $ | 64.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.69 $ | 7.57 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.95 $ | 3.45 $ |
| Capuccino | 3.48 $ | 3.03 $ |
| Coke, 330ml | 2.66 $ | 2.71 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83 $ | 1.62 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.2 $ | 1.06 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.38 $ | 2.13 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.21 $ | 5.22 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.9 $ | 9.3 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.58 $ | 6.08 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14 $ | 7.88 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.07 $ | 2.6 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.69 $ | 2.87 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.5 $ | 3.01 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.23 $ | 3.26 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.13 $ | 2.71 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.96 $ | 0.96 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.52 $ | 2.1 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13 $ | 17.6 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.53 $ | 3.27 $ |
| Cigarette pack | 26.5 $ | 13 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 3.06 $ | 2.12 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 103 $ | 42.8 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.3 $ | 1.49 $ |
| Taxi, 8 km | 20 $ | 7.82 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 54.9 $ | 22.8 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.8 $ | 4.37 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 7.26 $ | 3.27 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.32 $ | 1.59 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 3.74 $ | 1.33 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
107 $ | 118 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
164 $ | 180 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
50.2 $ | 128 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 783 $ | 174 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,051 $ | 429 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,116 $ | 245 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,994 $ | 430 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 6,897 $ | 427 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 5,379 $ | 254 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,105 $ | 702 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.33 % | 11.49 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 52.6 $ | 32.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.8 $ | 4.82 $ |
| Haircut | 22 $ | 5.04 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 110 $ | 70.8 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 79.7 $ | 36.9 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,804 $ | 164 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 20,157 $ | 4,649 $ |