Cost of living in Taupo is 39% higher than in Majuro (without rent).
Rent in Taupo is 17% cheaper than in Majuro.
Cost of living including rent in Taupo is 3% higher than in Majuro.
Food in Taupo is 30% more expensive than in Majuro.
Transport in Taupo is 64% more expensive than in Majuro.
| Taupo | Majuro | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Taupo | Majuro | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
15.8 $ | 15.2 $ |
| Dinner, for 2 | 82.3 $ | 30 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.1 $ | 11.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.53 $ | 4 $ |
| Capuccino | 3.57 $ | 3.76 $ |
| Coke, 330ml | 2.32 $ | 1.82 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.88 $ | 2.24 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.18 $ | 3.4 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.05 $ | 1.8 $ |
| Eggs, 12 pack | 7.25 $ | 4.02 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.1 $ | 7.67 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.4 $ | 11 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 13.8 $ | 18.4 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.06 $ | 4.37 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.3 $ | 1.36 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.13 $ | 1.51 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.37 $ | 1.1 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 1.99 $ | 1.17 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.93 $ | 1.23 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.19 $ | 1.54 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 12.6 $ | 12.4 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.43 $ | 1.37 $ |
| Cigarette pack | 25.4 $ | 2.89 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 2.12 $ | 2.48 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 69.8 $ | 27 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.86 $ | 1.71 $ |
| Taxi, 8 km | 20.3 $ | 12.5 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 31.8 $ | 28.9 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.2 $ | 4.9 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.12 $ | 3.45 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.01 $ | 1.59 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.64 $ | 1.36 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
88.3 $ | 161 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
137 $ | 252 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
52.4 $ | 67.9 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 569 $ | 757 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,332 $ | 1,081 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,035 $ | 690 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,595 $ | 1,388 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,545 $ | 1,338 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,726 $ | 924 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,258 $ | 1,492 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.85 % | 11.03 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 38.8 $ | 33.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.6 $ | 5.28 $ |
| Haircut | 12.5 $ | 8.01 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 105 $ | 35.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 77.1 $ | 45.7 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 974 $ | 151 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 15,208 $ | 3,053 $ |