Cost of Living in Teluk Intan vs Idlib

Cost of living in Teluk Intan is 13% higher than in Idlib (without rent).

Rent in Teluk Intan is 58% more expensive than in Idlib.

Cost of living including rent in Teluk Intan is 30% higher than in Idlib.

Food in Teluk Intan is 9% more expensive than in Idlib.

Transport in Teluk Intan is very similar to Idlib.

Teluk Intan vs. Idlib Comparision

Teluk Intan Idlib
Cost of Living, including rent
673 $
516 $
Without Rent
362 $
319 $
Rent & Utilities
311 $
197 $
Food
259 $
238 $
Transport
28 $
28 $
Monthly Salary, after tax
988 $
62 $
Quality of Life
46
6
Population
233.0K
165.0K

Compare other cities?

Teluk Intan Idlib

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
3.03 $ 5.04 $
Dinner, for 2 20.7 $ 32.6 $
Fast food, McDonalds or KFC 4.23 $ 4.98 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 4.14 $ 1.25 $
Capuccino 2.65 $ 1.27 $
Coke, 330ml 0.67 $ 1.05 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.76 $ 1.08 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 0.91 $ 0.63 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.28 $ 1.75 $
Eggs, 12 pack 1.99 $ 1.91 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 13.6 $ 3.36 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 4.13 $ 6.68 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.27 $ 9.95 $
Apples, 1 kg or 2 lb 2.82 $ 1.01 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.4 $ 2.27 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2.93 $ 1.01 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 1.18 $ 0.59 $
Onions, 1 kg or 2 lb 1.19 $ 0.6 $
Water, 1 L or 1 qt 0.36 $ 0.41 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.03 $ 2.37 $
Wine, 750 mL bottle 18.3 $ 5.44 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.86 $ 1.01 $
Cigarette pack 4.45 $ 3.02 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.68 $ 0.12 $
Monthly pass, Monthly Ticket 16.7 $ 4.36 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.49 $ 1.32 $
Taxi, 8 km 7.37 $ 11 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 27 $ 19.9 $
Cold medicine, for 1 week 3.6 $ 2.01 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 3.83 $ 4.52 $
Toilet paper, 4 rolls 1.36 $ 2.47 $
Toothpaste, 1 tube 1.47 $ 3.07 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
35.7 $ 42.6 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
54.8 $ 66.4 $
Internet plan,
+60 Mbps
29.5 $ 67.1 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 226 $ 78.5 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 392 $ 167 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 324 $ 122 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 625 $ 275 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,721 $ 959 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 992 $ 383 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 988 $ 62.2 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 3.95 % 13.46 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 36.2 $ 12.1 $
Cinema, 1 seat 4.31 $ 2.99 $
Haircut 6.64 $ 14.2 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 70.8 $ 47.5 $
Brand Jeans, Levis 501 58.3 $ 22.2 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 176 $ 48.4 $
International Primary School, yearly for 1 child 6,246 $ 1,636 $