Cost of Living in Teluk Intan vs Petaling Jaya

Cost of living in Teluk Intan is very similar to Petaling Jaya (without rent).

Rent in Teluk Intan is 18% cheaper than in Petaling Jaya.

Cost of living including rent in Teluk Intan is 9% lower than in Petaling Jaya.

Food in Teluk Intan is very similar to Petaling Jaya.

Transport in Teluk Intan is 17% cheaper than in Petaling Jaya.

Teluk Intan vs. Petaling Jaya Comparision

Teluk Intan Petaling Jaya
Cost of Living, including rent
673 $
738 $
Without Rent
362 $
357 $
Rent & Utilities
311 $
381 $
Food
259 $
261 $
Transport
28 $
34 $
Monthly Salary, after tax
988 $
1,281 $
Quality of Life
46
58
Population
233.0K
639.0K

Compare other cities?

Teluk Intan Petaling Jaya

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
3.03 $ 3.51 $
Dinner, for 2 20.7 $ 21.9 $
Fast food, McDonalds or KFC 4.23 $ 4.45 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 4.14 $ 4.28 $
Capuccino 2.65 $ 3.19 $
Coke, 330ml 0.67 $ 0.82 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.76 $ 1.99 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 0.91 $ 0.87 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.28 $ 1.42 $
Eggs, 12 pack 1.99 $ 2.31 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 13.6 $ 13.2 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 4.13 $ 3.63 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 8.27 $ 6.64 $
Apples, 1 kg or 2 lb 2.82 $ 2.42 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.4 $ 1.37 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 2.93 $ 2.55 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 1.18 $ 1.23 $
Onions, 1 kg or 2 lb 1.19 $ 1.39 $
Water, 1 L or 1 qt 0.36 $ 0.43 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.03 $ 0.9 $
Wine, 750 mL bottle 18.3 $ 18.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.86 $ 3.04 $
Cigarette pack 4.45 $ 4.28 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.68 $ 0.71 $
Monthly pass, Monthly Ticket 16.7 $ 16.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.49 $ 0.48 $
Taxi, 8 km 7.37 $ 4.36 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 27 $ 14.9 $
Cold medicine, for 1 week 3.6 $ 3.79 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 3.83 $ 3.56 $
Toilet paper, 4 rolls 1.36 $ 1.14 $
Toothpaste, 1 tube 1.47 $ 1.52 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
35.7 $ 44.7 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
54.8 $ 68.3 $
Internet plan,
+60 Mbps
29.5 $ 27.2 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 226 $ 282 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 392 $ 479 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 324 $ 419 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 625 $ 744 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,721 $ 2,443 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 992 $ 1,122 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 988 $ 1,281 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 3.95 % 4.38 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 36.2 $ 35.6 $
Cinema, 1 seat 4.31 $ 3.75 $
Haircut 6.64 $ 7.14 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 70.8 $ 60.3 $
Brand Jeans, Levis 501 58.3 $ 50 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 176 $ 219 $
International Primary School, yearly for 1 child 6,246 $ 9,851 $