Cost of Living in Veles vs Elbasan

Cost of living in Veles is 33% lower than in Elbasan (without rent).

Rent in Veles is 10% more expensive than in Elbasan.

Cost of living including rent in Veles is 19% lower than in Elbasan.

Food in Veles is 23% cheaper than in Elbasan.

Transport in Veles is 58% cheaper than in Elbasan.

Veles vs. Elbasan Comparision

Veles Elbasan
Cost of Living, including rent
549 $
676 $
Without Rent
308 $
457 $
Rent & Utilities
241 $
219 $
Food
217 $
283 $
Transport
34 $
82 $
Monthly Salary, after tax
580 $
482 $
Quality of Life
43
44
Population
40.7K
78.7K

Compare other cities?

Veles Elbasan

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
4.58 $ 6.96 $
Dinner, for 2 18.1 $ 30 $
Fast food, McDonalds or KFC 4.57 $ 5.77 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.45 $ 2.86 $
Capuccino 1.47 $ 1.63 $
Coke, 330ml 1.31 $ 1.68 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.04 $ 1.67 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 0.52 $ 0.66 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.47 $ 1.55 $
Eggs, 12 pack 2.22 $ 2.81 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 2.99 $ 9.03 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 4.02 $ 6.39 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 13.2 $ 12.3 $
Apples, 1 kg or 2 lb 0.99 $ 0.9 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.46 $ 2.7 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 1.23 $ 1.41 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 0.94 $ 0.8 $
Onions, 1 kg or 2 lb 1.3 $ 0.89 $
Water, 1 L or 1 qt 0.36 $ 0.48 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.38 $ 1.82 $
Wine, 750 mL bottle 6.16 $ 8.54 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 0.95 $ 1.63 $
Cigarette pack 2.89 $ 3.85 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.65 $ 0.45 $
Monthly pass, Monthly Ticket 50.4 $ 18 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.44 $ 2.08 $
Taxi, 8 km 5.38 $ 43 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 25.9 $ 23 $
Cold medicine, for 1 week 5.75 $ 4.15 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 3.51 $ 5.11 $
Toilet paper, 4 rolls 1.06 $ 1.73 $
Toothpaste, 1 tube 1.77 $ 3.37 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
66.6 $ 59.4 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
103 $ 91.2 $
Internet plan,
+60 Mbps
12.1 $ 14.1 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 153 $ 133 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 232 $ 216 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 196 $ 193 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 288 $ 302 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 1,183 $ 737 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 948 $ 673 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 580 $ 482 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 6.44 % 3.99 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 24.2 $ 56.4 $
Cinema, 1 seat 3.32 $ 2.83 $
Haircut 3.9 $ 2.69 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 72.5 $ 124 $
Brand Jeans, Levis 501 21.6 $ 79.5 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 211 $ 89.9 $
International Primary School, yearly for 1 child 1,165 $ 4,158 $