The cost of living in Kathmandu, Nepal is approximately 443 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1153 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Kathmandu? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 1.48 $ |
| Dinner | 22.2 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 6.71 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.63 $ |
| Capuccino | 1.71 $ |
| Coke, 330ml | 0.48 $ |
Compare Kathmandu with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.85 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.57 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 0.9 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.6 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.7 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 3.29 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 5.35 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.41 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.04 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.22 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 0.72 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.49 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.66 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.17 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.82 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 5.99 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.21 $ |
| Cigarette pack | 2.96 $ |
| One-way Ticket | 0.22 $ |
| Monthly Pass | 8.86 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.28 $ |
| Taxi, 8 km | 11.3 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 15.9 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 1.3 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 2.65 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 0.95 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 0.73 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 22 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 34 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 10.6 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 98 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 208 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 180 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 359 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,306 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,201 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 231 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 12.76% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 23.5 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.33 $ |
| Haircut | 2.84 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 53.3 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 25.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 88 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 4,063 $ |