The cost of living in Uijeongbu, South Korea is approximately 936 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 2520 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Uijeongbu? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 7.53 $ |
| Dinner | 36.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 6.08 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.85 $ |
| Capuccino | 3.39 $ |
| Coke, 330ml | 1.42 $ |
Compare Uijeongbu with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 2.03 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.37 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.36 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.68 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.3 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.26 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 18.1 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 7.79 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.71 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.86 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 6.13 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.07 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.79 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.9 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.78 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.33 $ |
| Cigarette pack | 3.43 $ |
| One-way Ticket | 1.06 $ |
| Monthly Pass | 45 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.22 $ |
| Taxi, 8 km | 7.42 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 24.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.83 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.43 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.4 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.43 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 93 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 142 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 17.2 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 205 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 418 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 240 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 488 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,534 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,644 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 2,281 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 3.77% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 26.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 11.4 $ |
| Haircut | 8.58 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 69.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 54.9 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 293 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 21,840 $ |