The cost of living in Mandan, United States is approximately 1663 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 3962 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Mandan? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 14.9 $ |
| Dinner | 54.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.48 $ |
| Capuccino | 4.88 $ |
| Coke, 330ml | 2.34 $ |
Compare Mandan with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.07 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.66 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.57 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.02 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 8.61 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.31 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.33 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.57 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.82 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.22 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.6 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.91 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.59 $ |
| Cigarette pack | 8.14 $ |
| One-way Ticket | 1.67 $ |
| Monthly Pass | 33.6 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.86 $ |
| Taxi, 8 km | 14.9 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 115 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.2 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.99 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.75 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.42 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 110 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 170 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 63.6 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 673 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,158 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,003 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,407 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,243 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,174 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,822 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.59% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 55.4 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.6 $ |
| Haircut | 18.3 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 71.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 49.7 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 91 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 22,974 $ |