Cost of Living in Oliveira de Azemeis vs Vejle

Cost of living in Oliveira de Azemeis is 36% lower than in Vejle (without rent).

Rent in Oliveira de Azemeis is 12% cheaper than in Vejle.

Cost of living including rent in Oliveira de Azemeis is 24% lower than in Vejle.

Food in Oliveira de Azemeis is 37% cheaper than in Vejle.

Transport in Oliveira de Azemeis is 37% cheaper than in Vejle.

Oliveira de Azemeis vs. Vejle Comparision

Oliveira de Azemeis Vejle
Cost of Living, including rent
1,243 $
1,636 $
Without Rent
538 $
836 $
Rent & Utilities
705 $
800 $
Food
368 $
588 $
Transport
51 $
81 $
Monthly Salary, after tax
1,109 $
3,395 $
Quality of Life
60
74
Population
68.6K
61.3K

Compare other cities?

Oliveira de Azemeis Vejle

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
9.96 $ 20.4 $
Dinner, for 2 55.3 $ 85.1 $
Fast food, McDonalds or KFC 8.67 $ 13.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.5 $ 7.69 $
Capuccino 1.74 $ 5.93 $
Coke, 330ml 1.6 $ 3.65 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 0.97 $ 1.92 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 1.79 $ 2.39 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.5 $ 2.3 $
Eggs, 12 pack 2.8 $ 4.16 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 9.65 $ 13.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.11 $ 8.55 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 12.8 $ 15.4 $
Apples, 1 kg or 2 lb 1.95 $ 2.9 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.28 $ 3.33 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 1.91 $ 3.46 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 1.57 $ 1.74 $
Onions, 1 kg or 2 lb 1.43 $ 1.61 $
Water, 1 L or 1 qt 0.56 $ 1.09 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.41 $ 3.26 $
Wine, 750 mL bottle 4.46 $ 10.6 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.29 $ 2 $
Cigarette pack 5.5 $ 8.27 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 1.97 $ 3.43 $
Monthly pass, Monthly Ticket 39.7 $ 74.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.89 $ 1.97 $
Taxi, 8 km 15.8 $ 25.3 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 66.9 $ 72.7 $
Cold medicine, for 1 week 6.15 $ 7.45 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 5.32 $ 3.61 $
Toilet paper, 4 rolls 2.36 $ 2.68 $
Toothpaste, 1 tube 2.62 $ 2.01 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
88.5 $ 113 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
136 $ 176 $
Internet plan,
+60 Mbps
39.2 $ 33.7 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 554 $ 627 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 914 $ 988 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 671 $ 759 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 1,198 $ 1,330 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 2,896 $ 2,416 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 2,033 $ 1,723 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 1,109 $ 3,395 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 5.24 % 4.22 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 38.4 $ 40.7 $
Cinema, 1 seat 7.78 $ 14.6 $
Haircut 11.9 $ 27.8 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 77.6 $ 112 $
Brand Jeans, Levis 501 87.5 $ 108 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 393 $ 519 $
International Primary School, yearly for 1 child 8,424 $ 5,770 $