Cost of Living in Penonome vs Los Angeles

Cost of living in Penonome is 38% higher than in Los Angeles (without rent).

Rent in Penonome is 62% more expensive than in Los Angeles.

Cost of living including rent in Penonome is 48% higher than in Los Angeles.

Food in Penonome is 51% more expensive than in Los Angeles.

Transport in Penonome is 20% cheaper than in Los Angeles.

Penonome vs. Los Angeles Comparision

Penonome Los Angeles
Cost of Living, including rent
1,098 $
743 $
Without Rent
610 $
441 $
Rent & Utilities
488 $
301 $
Food
473 $
313 $
Transport
43 $
53 $
Monthly Salary, after tax
806 $
681 $
Quality of Life
35
44
Population
21.7K
143.0K

Compare other cities?

Penonome Los Angeles

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
13.5 $ 7.2 $
Dinner, for 2 64.4 $ 27.6 $
Fast food, McDonalds or KFC 8.04 $ 7.82 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.99 $ 2.77 $
Capuccino 3.56 $ 2.21 $
Coke, 330ml 1.9 $ 1.4 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.77 $ 1.24 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 2.52 $ 1.6 $
Rice, 1 kg or 2 lb 2.49 $ 1.56 $
Eggs, 12 pack 2.64 $ 3.39 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 12.8 $ 10.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.45 $ 6.93 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 10.2 $ 12 $
Apples, 1 kg or 2 lb 3.34 $ 1.85 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.55 $ 1.74 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 3.06 $ 1.64 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 2.15 $ 1.21 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.53 $ 1.47 $
Water, 1 L or 1 qt 0.99 $ 0.82 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.35 $ 2.05 $
Wine, 750 mL bottle 9.06 $ 5.57 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.19 $ 1.05 $
Cigarette pack 5.93 $ 5.79 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.45 $ 0.56 $
Monthly pass, Monthly Ticket 33.6 $ 34.6 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 0.98 $ 1.38 $
Taxi, 8 km 16.6 $ 20.1 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 42.7 $ 36.2 $
Cold medicine, for 1 week 14 $ 4.73 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 5.08 $ 3.65 $
Toilet paper, 4 rolls 2.66 $ 1.74 $
Toothpaste, 1 tube 2.25 $ 1.79 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
73.5 $ 69.6 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
114 $ 106 $
Internet plan,
+60 Mbps
51.3 $ 22.2 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 310 $ 200 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 582 $ 279 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 577 $ 249 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 1,153 $ 391 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 2,256 $ 2,008 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 1,468 $ 1,979 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 806 $ 681 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 6.19 % 5.32 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 34 $ 30.6 $
Cinema, 1 seat 7.07 $ 5.52 $
Haircut 9.39 $ 8.81 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 88.2 $ 58.4 $
Brand Jeans, Levis 501 54.4 $ 44.5 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 435 $ 349 $
International Primary School, yearly for 1 child 9,442 $ 4,628 $